Cinsel Taciz Suçu ve Davası Avukatı

Cinsel taciz suçu, bireylerin fiziksel dokunma olmadan, rahatsız edici boyutta karşı cinsel davranışların yer aldığı bir suç türüdür. Bu suç yazılı, görüntülü ve buna benzer her şekilde işlenebilmekle birlikte bu tür taciz hareketlerinin mağdura ulaşması yeterli bir sebep olarak görülmektedir. Cinsel suçlar içerisinde yer alan cinsel taciz suçunu ‘’suç’’ kategorisine sokan en önemli etken, karşı tarafın rızası olmaksızın bireyin kasti olarak cinsel amaçla rahatsız edici eylemlerde bulunmasıdır. Buna bağlı olarak en net tanımıyla cinsel taciz suçu, ahlak kurallarına aykırı olarak mağdur olan tarafın kasti bir şekilde rahatsız edilmesidir denilebilir.

Cinsel Taciz Davası

Cinsel taciz davası, mağdurun izni olmadan rahatsız edici boyutta cinsel eylemlerde bulunan kişinin mağdur tarafından dava edilmesiyle yürütülen davalardır. Dava boyutuna varabilecek birçok cinsel taciz suçu bulunmaktadır. Bu suçlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Cinsel içerikli materyaller (fotoğraf, e-posta, mektup, telefon çağrıları vb.) kullanılarak yapılan,
 • Bir bireyin fiziksel görüntüsü, giyimi, duruşu hakkında cinsel içerikli ifadelerde bulunarak yapılan,
 • Islık çalarak veya kişiye laf atma yoluyla yapılan,
 • Cinsel organ göstermek suretiyle yapılan,
 • Kişiye cinsel ilişki teklifinde bulunarak yapılan,
 • Rahatsız edici bir şekilde ve sürekli olarak kişiye bakarak yapılan,
 • Karşı tarafın istemediği bir cinsel faaliyet için sürekli teklifte bulunarak ve bunun ilgili para teklif ederek yapılan,
 • Cinsel içerikli şakalar yaparak ve yine rahatsız edici cinsel içerikli fıkralar anlatılarak yapılan,
 • Cinsel içerikli çizim/resim dağıtarak ve gösterilerek yapılan ve yine bunlara benzer kişiyi rahatsız edici boyutta ve kasti olarak yapılan eylemler cinsel taciz suçları arasına girer.

Cinsel Taciz Suçunun Cezası Nedir?

Peki tüm bu olumsuz özellikleriyle bireyleri sıkıntıya düşüren suçlardan biri olan cinsel taciz suçunun cezası nedir? Cinsel taciz suçunun cezası, Türk Ceza Kanunu md. 105/1’e göre verilmektedir. Öncelikle cinsel taciz suçu, ‘’basit cinsel taciz suçu’’ ve ‘’nitelikli cinsel taciz suçu’’ olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Türk Ceza Kanununca verilecek ceza da cinsel taciz suçunun bu niteliklerine göre verilmektedir. Buna göre, basit cinsel suçta mağdurun şikâyeti üzerine tacizcinin üç aydan iki yıla kadar hapis cezasına veya adli para cezasına, eğer cinsel taciz bir çocuğa karşı yapılıyorsa altı aydan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

Nitelikli taciz suçunda ise bu durum doğal olarak farklıdır. Yine mağdurun şikâyeti üzerine tacizciye basit suçlara verilen cezalar yarı oranda artırılır ve eğer mağdur fiil sonrası okulu ve ailesinden ayrılmak zorunda bırakılmış veya işi bırakmak zorunda kalmışsa verilecek cezanın bir yıldan az olmaması şartı vardır.

Cinsel Suçlar Avukatı

Hukukumuzda ‘’cinsel suçlar avukatı’’ diye bir terim bulunmaz ancak cinsel suçlara bakan avukatlar elbette vardır. Bu avukatlar genellikle ceza avukatı unvanlı avukatlar içerisinden çıkmaktadır. Ceza avukatlarının, ağır ceza davalarında sık sık karşılaştığı davalardan biri de genellikle cinsel suçlar olmaktadır. Bu nedenle kişiler tarafından bu avukatlara ya ceza avukatı ya da cinsel suçlar avukatı tanımlaması yapılmaktadır.

Bu tür suçlarda cinsel suçlara bakan avukatlar rol alır. Oldukça ciddi bir dava konusu olduğundan ve özellikle içerisinde çocuklarla ilgili kapsamları da barındırdığından, avukatların rolü bu davalarda oldukça büyük ve önemlidir. Delil toplamak, mağdurun psikolojisini göz önünde bulundurarak dava hakkında yapılması gereken her şeyi adım adım ve titizlikle yapmak ve bunlarla birlikte yasalara bağlı kalarak da vicdani yükümlülüklerini de elden bırakmayan profesyonel, tecrübeli bir avukatla iş birliği yapmak davanın seyri için oldukça önemlidir.

Cinsel Suçlara Bakan Avukatlar İzmir

Ülkemizin her şehrinde binlerce cinsel taciz suçu işlenmekle birlikte, bu tarz cinsel taciz davalarıyla yine ülkemizin her kesimindeki avukatlar ilgilenmektedir. Özellikle büyük şehirlerde hukuk bürosu ve yetkin avukat bulmak seçenek fazlalığından kafa karıştırıcı olabilmektedir. Cinsel suçlara bakan avukatlar İzmir şehrinde de fazlasıyla bulunmaktadır. İzmir de büyük şehir olmasından dolayı, bünyesinde fazlasıyla avukatlık bürosu ve avukat vardır. Elbette tüm davalarda ve cinsel taciz davalarında işini hakkıyla yapan, profesyonel, tecrübeli bir avukatın yer alması oldukça önemlidir. Bu nedenle cinsel suçlara bakan avukatlar İzmir ilinde aranıyorsa özelliklere bu kriterlere dikkat edilmelidir.

2 thoughts on “Cinsel Taciz Suçu ve Davası Avukatı

 1. H. Reply

  Merhaba Reşit Olmadığım Zamanlar Cinsel İstismara Uğradım Ve Özel Hayatım İhlal Edildi Video Ve Fotoğrafla Şikayet Te Bulundum Ayriyeten Maddi ve manevî tazminat davası açmak istiyorum ne yapmam gerek?

  • Avukat Reply

   Merhaba. Öncelikle geçirdiğiniz süreç için üzgünüm. Hukuken yapabileceğiniz şeyler hakkında sizi bilgilendirebilir ve yardımcı olabilirim. Resmi sayfamdaki iletişim numarasından bana telefonla ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir