Bilişim Hukuku

Teknolojinin oldukça ilerlemesiyle birlikte kod ve yazılımlar sayesinde bugün neredeyse her şeyi tek tıkla çözebiliyoruz. Gerek kıyafet seçimi, gerek kredi kartı işlemleri.. Aklınıza gelebilecek her şeyi mağazalara gitmeden ve yorulmadan gerçekleştirmek mümkün. Birbirinden farklı program ve süreçlerle daha da geliştirilen bu dönemin yararları olduğu kadar gereken güvenlik tedbirleri alınmadığı zaman zararları da olabiliyor. Haberlerde bazen denk geliriz ‘’İnternet üzerinden 20 bin liralık borç yaparak 5 kişiyi dolandırdı!’’ gibi başlıklara ve zaman değişip devir tek ‘tık’ devri olunca bu tür konulara yasalarda kayıtsız kalmıyor elbette. Kişilerin bilişim haklarını korumak ve işlenecek suçlara karşı bir sistem oluşturan bilişim hukuku kişilerin hakkını koruyup suç işleyen kişilerin ceza almasını sağlıyor.

Bilişim Hukuku Davası Açmak

Teknolojinin ilerleyip internetin büyük kitlelerce kullanılmasıyla sanal âlemde bir güvenlik sorunu ortaya çıkmış durumdadır. Yukarıda da belirttiğimiz haber başlıkları sayısını arttırıp insanlar daha da mağdur olmaya başlayınca birçok hakkın ihlali ile bilişim alanında yasal bir düzenlemeye gidilmiştir. Bilişim hukuku ile ilgili 5651 sayılı ‘’İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’’ ile Türk Ceza Kanunu 3.  Kısım 10.Bölümde düzenlenmiş olan ‘’Bilişim Alanında Suçlar’’ başlığı içerisinde düzenlenen ilgili maddelerle bu husus yasal bir dayanak altına alınmıştır. Toplum içerisinde yaşayan kişilerin bilişim yoluyla dolandırılıp mağdur edilmemesi için gereken cezalar hazırlanmış ve bu sayede herkesin güvenliği bilişim hukuku çerçevesinde korunmaktadır.

Bilişim Hukuku’na Hangi Konular Dâhildir?

Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenen bilişim konuları;

  • Bilişim sistemine girme suçu
  • Banka veya kredi kartının kötüye kullanılması suçu
  • Sistemi engelleme, Bozma, Erişilmez Kılma, Verileri Yok Etme veya Değiştirme Suçu
  • Yasak cihaz veya program kullanma suçu bilişim hukuku içerisinde yer alan bilişim suçu konularına girmektedir. Ülkemizde bilişim hukuku içerisinde bilişim suçlarına yönelik tek bir kanun yoktur. Mevcut kanunlara bilişim suçlarıyla ilgili birtakım hükümler eklenmiştir. Bilişim hukuku çerçevesinde saydığımız suç konularından işlenmesi en basit olanıysa bilişim sistemine girme suçudur. Uzaktan veya bizzat bağlanarak sisteme erişerek işlenmektedir. Tabi bu konular çerçevesinde işlenen suçların belirlenmesi ve davacı kişinin nasıl bir yol izleyeceği avukatlar tarafından şekillendirilecektir. Avukatlık ve danışmanlık ofisimizde bilişim suçları ve bilişim hukuku ile ilgili bir davaya hazırlanırken mutlaka bilişim uzmanlarıyla koordineli bir şekilde çalışılmaktadır. Tüzel veya kişisel olarak bilişim hukuku hakkında yardım almak istiyorsanız bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

One thought on “Bilişim Hukuku

  1. Taner Reply

    Bilişim suçlarıyla ilgili bir dosyam var ve iyi bir bilişim hukuku avukatı arıyorum. En kısa süre içerisinde sizi arayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir