Boşanma Avukatı Ücretleri

Dünyanın her yerinde evlilik birliği kurulabildiği gibi, belirli sebeplere bağlı olarak evlilik sonlandırılabilmektedir. Kişilerin hatalı ya da hatasız olma durumları boşanma davası açmalarına engel teşkil etmeyecektir. Bireyler eşit şartlar altında boşanma davası açma hakkına sahiptirler.

Hukuksal yönden bakıldığı taktirde boşanma davası için avukata ihtiyaç duyulmamaktadır. Ancak bireylerin yaşayabileceği haksızlıkların ve kayıpların önlenebilmesi adına boşanma avukatı ücretleri bu süreçte mutlaka yer almalıdırlar. Kişiler kendi avukatlarını tutabilecekleri gibi, çeşitli barolar ile de görüşerek avukat temin edebileceklerdir. Boşanma davasının sebepleri, süreci ve daha birçok unsur ele alınarak boşanma avukatı ücretleri belirlenebilmektedir. Birçok avukatlık bürosu çeşitli ücretler ile avukat hizmeti sunmaktadır. Bireyler kendi dava şartlarını konuşarak en uygun avukatı seçebileceklerdir. Boşanma davalarının anlaşmalı ya da çekişmeli oluşu da ücreti etkilemekte olan unsurlarsan bir tanesidir.

Boşanma Türleri Ücretleri

Her birey, kendi evlilik birliği neticesinde karar alarak farklı bir boşanma yolu izleyebilmektedir. Boşanmaların sebepleri dahilinde de izlenecek olan yol değişkenlik gösterebilecektir. Boşanmalardan en çok çocukların zarar gördüğü bilinen bir gerçek olduğu için, bu süreçte iki taraf için de en uygun yol seçilmesi oldukça önemli olacaktır. Boşanma türleri çok çeşitte olabildiği için boşanma davası ücreti de seçilen yol üzerinden değişkenlik gösterebilmektedir. Halk arasında en çok bilinen boşanma türleri ise anlaşmalı ya da çekişmeli olarak yapılan boşanma davalarıdır. Her ne kadar kolay gibi görünse de ortada bir çocuk söz konusu olduğunda devreye velayet davası da girebilmektedir. Velayet davaları neticesinde çocuğun kimde kalacağı da belirlenmektedir.

Boşanma Davasında Tarafların Hakları ve Ücretleri

Ülkemizde yapılmakta olan ve yapılmış olan tüm boşanma davalarında taraflar eşit şartlar altında değerlendirilmektedirler. Davayı açan ya da dava açılan kişi mahkeme tarafından hiçbir şekilde haksızlığa uğratılmamaktadır. Boşanma davasında tarafların hakları özellikle de avukatlar tarafından korunmaktadır. Kısana belirtmek gerekir ise tarafların hakları şu şekildedir;

  • Boşanma davası açıldıktan sonra iki taraf da ayrı yaşama hakkına sahiptir
  • Çocuklar için nafaka talebi hakkı
  • Tazminat davası hakkı
  • Velayet davası hakkı
  • Çocuklarla görüşebilme hakkı

Bu belirlenen haklar iki taraf için de geçerli olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir