Ağır Ceza Avukatlığı

Ülkemizdeki adalet sistemi içerisinde yer almakta olan avukat türlerinden bir tanesi de ağır ceza avukatlığı olmaktadır. Ülkemizde tüm avukatların kendi alanlarında çalışma prensipleri bulunmaktadır. Ağır ceza avukatlığı, cezaların daha da ağırlaştırılması gereken durumlarda görev alan avukatlara verilmekte olan isimdir.  Hukuk kuralları neticesinde ortaya çıkmış olan adalet sistemi, avukatlar tarafından adilce yürütülmeye çalışılmaktadır. Suçları daha ağır olan kişilerin yargılandığı mahkemeye ise ağır ceza mahkemesi denmektedir.

Ağır Ceza Avukatlığı Görevleri

Ağır ceza avukatlığı yapmakta olan kişiler, ağır ceza mahkemesi içerisinde yer almaktadırlar. Yağma ve irtikap suçlarının yanı sıra belgede sahtecilik yapılması gibi durumlarda yer almak ağır ceza avukatlığı görevleri arasında yer almaktadır. Kısaca bahsetmek gerekir ise ağır ceza avukatlığı görevleri ve baktıkları dava türleri şu şekildedir;

  • Nitelikli dolandırıcılık
  • Hileli belgeler
  • Devletin güvenini bozma
  • İrtikap suçları

Bu gibi suç durumları karşısında kişilerin savunmaları ağır ceza avukatları tarafından yapılmaktadır. Ağır ceza avukatlığı bu neticede oldukça hassas davranılması gereken ciddi bir konumdur. Dolayısı ile tecrübe bu noktada çok büyük önem taşımaktadır. Ağır ceza avukatlarında aranan en temek özellik ise kendi alanlarında iyi olmalarıdır. Ceza hukukunu iyi bir şekilde bilmek de bu noktada önemli olmaktadır.

Ağır Ceza Avukatı Görev Süresi

Tüm avukatlarda olduğu gibi ağır ceza avukatlarında da belirli bir görev süresi bulunmaktadır. Ağır ceza avukatları takip edilen davanın ya da dosyanın kararının kesinleşmesi ile görevlerini tamamlamış sayılmaktadırlar. Bu noktada ağır ceza avukatı görev süresi dava bitene kadardır demek de mümkün olmaktadır. Mahkeme tarafından dava kararı kesinleşinceye kadar tüm avukatlar görevlerini sürdürmek zorundadırlar. Ülkemizde de çok sayıda ağır ceza avukatı görev başında bulunmaktadır. Adaletin sağlanmasında rol oynayan avukatlar, hangi alanlarda olurlarsa olsunlar adil ve ciddi şekilde davalarını yürütmelidirler. Tecrübe ve hassasiyetin ön planda olması gereken avukatlık müessesi, ciddiyet ile sürdürüldüğü taktirde her daim olumlu sonuçlar verebilmektedir. Ağır ceza avukatı görev süresi ve diğer avukatlık görev süreleri dava bitene kadar yani sonuçlanana kadar devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir